38723-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementtjänster, Verksamhets- och organisationsutveckling (VU)
Referensnummer: Dnr 23.3-8690-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet inbjuder företag att lämna anbudsansökan, enligt 6 kap. 3 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), i ramavtalsupphandlingen av Managementtjänster, verksamhets- och organisationsutveckling. Kammarkollegiet har i uppdrag att ingå samordnade ramavtal för myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ, för mer information se avropa.se.
Ansökan lämnas via upphandlingsverktyget TendSign. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 680 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tjänster som stöder statliga myndigheters utveckling av verksamhet och organisation. Tjänsterna ska leda till effektivisering, utveckling och höjd kvalitet i verksamheten. Ett väsentligt inslag i uppdragen är stöd vid genomförande av förändringar samt att nytta kan påvisas efter genomförande. Tjänsterna kan innebära att ge stöd och rådgivning eller att ta ansvar för ett specificerat resultat, med eller utan deltagande av myndighetens personal. Uppdragen kan omfatta såväl enstaka som mer omfattande insatser. Uppdragen kan även omfatta flera myndigheter eller andra organisationer.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet inom verksamhets- och organisationsutveckling till ca 170 miljoner svenska kronor per år.
Avrop från tecknade ramavtal kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU.