Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och städning efter vinter
Referensnummer: 2018 SBN0090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunens mål är att skapa god framkomlighet och trafiksäkerhet för alla trafikanter under vinterförhållanden.
Objektet avser vinterväghållning och vårstädning av gator, vägar och GC-vägar samt övriga ytor enligt kartmaterial inom Hylte kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen