Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framtidens vårdinformationsstöd
Referensnummer: 16RS2022 FF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Deltagande myndigheter avser att upphandla och implementera en systemlösning med tillhörande driftstjänst inom ramen för framtidens vårdinformationsstöd
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Deltagande myndigheter avser att upphandla och implementera en systemlösning med tillhörande driftstjänst inom ramen för framtidens vårdinformationsstöd.
Nedanstående myndigheter har option att teckna avtal:
Region Dalarna 232100-0180
Region Halland 2321000115
Region Gävleborg 2321000198
Region Norrbotten 2321000230