387343-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörsdialog inför upphandling Kateterburen Intervention PCI
Referensnummer: VF2020-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till leverantörsdialog för presentation av sortiment och nyheter inför kommande upphandling av "Kateterburen Intervention PCI".
Period för dialog: september-oktober 2020
Längd för dialog: ca 1-1½ timme
Plats för dialog: Videomöte via Teams
Varuförsörjningen med de ingående landstingen Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro
Planerar att under våren 2021 annonsera en upphandling av Kateterburen Intervention PCI.
Om ni önskar boka in en leverantörsdialog, kontakta kategoriledare Öyvind Bjerke per e-post.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 162 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är tänkt att innefatta exempelvis stentar, ballonger, katetrar, ledare och introducerset.