See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yttre skötsel och gräsklippning
Beskrivning: Upphandlingen innefattar yttre grönyteskötsel, snöskottning/halkbekämpning samt maskingräsklippning fördelat på fyra anbudsområden: Område A: - Skötsel, snöskottning/halkbekämpning Glanshammar, Ölmbrotorp, Lillån Område B: - Skötsel Karlslund, Mellringe, Vintrosa Område C: - Gräsklippning Garphyttan, Vintrosa, Latorp - Gräsklippning och trimning Centrum Område D: - Skötsel, snöskottning/halkbekämpning Östernärke, Mosås-Mosjö - Snöskottning/halkbekämpning Brickebacken
Intern identifierare: 24/39
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
Ytterligare klassificering (cpv): 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall upphandling
Beskrivning: Yttre skötsel, manuell snöskottning, gräsklippning.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde A
Beskrivning: Grönyteskötsel Glanshammar, Ölmbrotorp och Lillån (Funktionsavtal) Manuell snöskottning/halkbekämpning Glanshammar, Ölmbrotorp och Lillån À-priser med möjlighet att avropa skötsel uteplatser på Norrby, Vivalla-Baronbackarna och Rosta-Markbacken
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde B
Beskrivning: Grönyteskötsel Karlslund, Mellringe, Vintrosa (Funktionsavtal) À-priser med möjlighet att avropa skötsel uteplatser på Varberga-Oxhagen och Centrum
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde C
Beskrivning: Maskinell gräsklippning Garphyttan, Vintrosa, Latorp (Funktion) Gräsklippning och trimning Centrum (Frekvens) À-priser för Centrum (för möjlighet att avropa maskinell gräsklippning/-tillfällen)
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde D
Beskrivning: Grönyteskötsel Östernärke, Mosås-Mosjö (Frekvensavtal) Manuell snöskottning/halkbekämpning Östernärke (utom Mosås-Mosjö) Manuell snöskottning/halkbekämpning Brickebacken À-priser med möjlighet att avropa skötsel uteplatser på Brickebacken-Tybble-Student