2. Förfarande
Förfarande
Titel: Finansiell leasing
Beskrivning: Region Gotland upphandlar leverantör för finansiell leasing av Region Gotlands nyanskaffade registrerade och oregistrerade fordon. Region Gotland har idag ca 420st fordon på avropsavtal. Merparten av fordonen är personbilar. De flesta avropsavtalen löper på 60 månader. Lastbilar, oregistrerade fordon och övriga arbetsfordon kan komma att finansieras genom detta avtal, Region Gotland förbehåller sig rätten att kunna upphandla och finansiera dessa separat.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66114000 Finansiell leasing
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102041:Lot:1