En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Leverantören ska ha minst två (2) års erfarenhet under de senaste tre (3) åren, av leverans av behandling av brännbart avfall liknande denna upphandling. Mängden behandling av brännbart avfall ska under dessa två år ha uppgått till minst 4 000 ton per år.
Anbudsgivaren ska styrka detta genom att nedan ange referensuppdrag, ett eller flera, som enskilt eller tillsammans, uppfyller ovanstående krav. Anbudsgivaren ska nedan ange namn på kontaktperson hos referensuppdrag. Beställaren kommer att kontrollera referensuppdrags riktighet. Referensuppdrag hos beställaren får anges som referensuppdrag (egenreferens).
2. Leverantören uppträder effektivt, korrekt och serviceinriktat.