Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CT Scanner
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38520000 Skannrar
II.1.4.
Kort beskrivning
The division of wood science and engineering at Luleå University of technology intends to invest in a CT scanner for wood applications for research related to the wood industry.
The CT scanner will be placed in the CT laboratory at Campus Skellefteå.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38520000 Skannrar, 38580000 Icke-medicinsk utrustning som för sin funktion är beroende av strålning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen