2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggtjänster VA
Beskrivning: Karlstads kommun utför löpande underhåll och förnyelse av befintliga VA-verk och anläggningar. Takten på underhåll och förnyelse behöver öka under kommande år för att säkerställa en långsiktigt hållbar anläggning. För ett effektivare arbete med underhåll och förnyelse handlas nu ett ramavtal upp för byggtjänster på våra befintliga verk och övriga anläggningar. Den ungefärliga årliga volymen som kommer att avropas via ramavtalet är 15 miljoner kronor, och takvolymen för hela avtalsperioden är 120 miljoner kronor. Kvantitetsuppgifter är inte bindande. Detta ramavtal ingås i enlighet med vad som anges i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131309:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten