387647-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undertrycksbehandling/NPWT
Referensnummer: VF2018-0003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Undertryckbehandling av sår, NPWT med utrustning/pumpar och förbrukningsmaterial, förband, behållare, kopplingar, slangar m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0003 Undertrycksbehandling/NPWT
Upphandlingen avser ramavtal för hyra och köp av produkter enligt artikelspecifikationen, bilaga 1.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:7 000 000 SEK. Dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.4.2019
Avtalets beräknade slutdatum: 31.3.2021
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Undertryckbehandling av sår, NPWT med utrustning/pumpar och förbrukningsmaterial, förband, behållare, kopplingar, slangar mm.
Upphandlingen avser ramavtal för hyra och köp av produkter enligt artikelspecifikationen, bilaga 1 och omfattar följande produktgrupper:
50. Flergångssystem för undertrycksbehandling av sår inklusive set med bukförband.
51. Flergångssystem för undertrycksbehandling av sår, mobil.
52. Engångssystem för undertrycksbehandling av sår med utbytbar behållare
53. Engångssystem för undertrycksbehandling av sår utan behållare, 7 dagar
54. Engångssystem för undertrycksbehandling av sår utan behållare, 30 dagar
55. Sårfyllare vid undertrycksbehandling