387655-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Färjetransport
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båt 2021 Koster
Referensnummer: VT 2021:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förannonsering om kommande upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60600000 Transport på vattenvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik enligt nedan för trafikstart under 2021 benämningen ”Båt 2021 Koster”
Upphandlingarna kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2019. Trafiken omfattar idag 2 tursatta fartyg med ca 300 000 resor per år enligt nuvarande avtal.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot nedan angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd och slutförda förlängningsförhandlingar.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.