387663-2019 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ytskanningssystem
Referensnummer: UC-2018-266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är inköp av två (2) kompletta Ytskanningssystem till linjäracceleratorer, samt ett (1) komplett ytskanningssystem till CT, till Strålbehandlingsavdelningen vid Onkologiska kliniken, CKOC (Universitetssjukhuset). Därutöver finns option på att köpa ytterligare ytskanningssystem (max 2 st.).
Idag är strålbehandlingsavdelningen i Linköping utrustat med bl.a. fyra linjäracceleratorer och en datortomograf. Under året kommer även en ny MR-kamera att installeras och tas i bruk. Som ett led i den tekniska utvecklingen planerar avdelningen att införskaffa ytskanningssystem samt möjlighet att utnyttja tekniken gating.
Till systemet kommer ett serviceavtal ("fullservice") att tecknas. Som option finns också en möjlighet för Onkologiska kliniken att köpa ytterligare service och/eller tillbehör.
Tidplan - leverans
Tilldelningsbeslut bedöms kunna meddelas under maj-juni 2019. Leverans bör kunna ske under Q3/2019.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.2.4.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget och omfattningen enligt Kravspecifikation och övriga upphandlingsdokument.