2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionsbyråtjänster
Beskrivning: Visit Sweden avser att träffa avtal med en (1) leverantör av Revisionstjänster inom följande områden; Finansiell revision och hållbarhetsrevision. Syftet med upphandlingen är att kunna avropa Revisionstjänster på ett enkelt och effektivt sätt, för att generera tids- och kostnadsbesparingar. Uppdraget avser granskning och rapportering enligt 9 kap. aktiebolagslagen, samt i förekommande fall, annan granskning och rapportering som enligt aktiebolagslagen eller annan författning ska utföras av revisor. Uppdraget omfattar även biträde och rådgivning som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning, samt annan jämförbar rådgivning, i den mån detta är förenligt med revisorns oberoende. Revision utförs i enlighet med International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130455:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Utöver revisionen kan det förekomma behov av, revisionsnära rådgivning i angränsande områden till revisionsuppdraget så som, men inte avgränsat till, redovisningsregler, inkomstskatt, momsfrågor och redovisningsfrågor kring hållbarhetsområdet och pensionsområdet.