Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Public360
Referensnummer: RS 2022-02738
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Underhåll, support och vidareutveckling av ärendehanteringssystemet Public 360
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalandesregionen har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och efter denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB avseende underhåll, support och konsulttjänster tillsammans med förvaltning av gjorda anpassningar och konfigureringar samt leverans av nya service-pack för regionenens dokument- och ärendehanteringssystemet Public 360.
Avtalet kommer löpa i 4 år med möjlighet till förlängning med ytterligare 2+2+2 år