388142-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostäder i Borås (härefter omnämnt AB Bostäder) inbjuder härmed intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på denna upphandling vilken omfattar kommunikationstjänster såsom strategisk kommunikation och reklamuppdrag.
AB Bostäder bedriver en omfattande kommunikationsverksamhet med många olika intressenter. Det kan gälla kommunikation kring lansering nyproduktion, information till hyresgäster, employer branding, produktion av strategiska kommunikationsinsatser m.m.
Uppdraget består kortfattat i att Leverantören tillsammans med AB Bostäder skapar övergripande marknadsföringsaktiviteter som syftar till att förstärka varumärket. Leverantören skall tillföra spetskompetens när det gäller kreativa idéer och skapa marknadsföringsmaterial samt kommunikationsstrategier av hög klass. Leverantören skall kunna bistå med stöd vid strategisk kommunikation såsom kriskommunikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AB Bostäder bedriver en omfattande kommunikationsverksamhet med många olika intressenter. Det kan gälla kommunikation kring lansering av nyproduktion, information till hyresgäster, employer branding, produktion av strategiska kommunikationsinsatser mm.
AB Bostäder kan inte garantera några volymer i de uppdrag som bolaget kommer att avropa. Utan avrop kommer att ske fortlöpande efter behov.