388162-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akustikrådgivning
Referensnummer: EUI 20 015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom området akustikrådgivning.
Ramavtalet syftar till att kunna köpa resursförstärkning med specifik kompetens inom området akustikrådgivning. Det handlar om byggnadsakustik, rumsakustik och ljud- och bildstudioakustik. Även annan akustikrådgivning kan vara efterfrågad inom universitetet under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet syftar till att kunna köpa resursförstärkning med specifik kompetens inom området akustikrådgivning. Det handlar om byggnadsakustik, rumsakustik och ljud- och bildstudioakustik. Även annan akustikrådgivning kan vara efterfrågad inom universitetet under avtalsperioden. Mer information finns under del 3 kravspecifikation och utvärdering.
Målet med denna upphandling är att få tillgång till ett varierat tjänsteutbud, som passar verksamheternas olika behov.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden och anbud kan lämnas på hela uppdraget (A+B+C) alternativt på ett eller flera av delområdena. Separata utvärderingar kommer att göras och avtal kommer att tecknas med flera leverantörer inom varje delområde.
Delområde A - ByggnadsakustikRådgivning och stöd i byggnadsakustiska frågor som överhörning, buller, dämpning m.m.
Delområde B - RumsakustikRådgivning och stöd i rumsakustiska frågor i rum med publik och åhörare eller akustiskt reglerade rum med särskild krav på klang, hörbarhet eller ljudbild. Exempel är hörsalar, undervisningsmiljöer, utrustningsintensiva miljöer, musikövningsrum, ensemblesalar, konsertsal, teater och blackbox.
Delområde C - Ljud- och bildstudioakustikRådgivning och stöd i specialiserade rumsakustiska frågor för exakt återgivning av ljud. Exempel är inspelningsstudio, dubstage och kontrollrum.