Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och Cirkulationstvätt av Vårdkläder
Referensnummer: Uh 2019/050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun upphandlar Hyra och cirkulationstvätt av vård kläder till personal inom särskilt boende, hemtjänst, rehab, nattpatrullen och sjuksköterskor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen