Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Apoteksprodukter
Referensnummer: UPP 2.3.3-2018/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Antagen leverantör ska med ett helhetsansvar tillgodose behovet av apoteksprodukter vid fakulteten för Hälsa och Samhälle (HS) samt Odontologiska fakulteten (OD) vid Malmö universitet.
Inköpsvolymen under 2017 var ca 600 000 kr exkl. moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33680000 Farmaceutiska artiklar, 33700000 Hygienartiklar, 33741000 Handvårdsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen