388303-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Parkeringsmätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hantering av parkeringsavgifter och tillhandahållande av parkeringsautomater, kvarteret Kronoberg
Referensnummer: A147.104/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38730000 Parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten är i behov av ett ramavtal för att säkerställa den fortsatta försörjningen av hantering av parkeringsavgifter samt tillhandahållande av parkeringsautomater för cirka 45 parkeringsplatser i polishusgaraget i kvarteret Kronoberg på Kungsholmen i Stockholm.
I tjänsten för parkeringsautomaterna ska antagen leverantör sköta service, påfyllning av parkeringsbiljetter, kontokortshantering och uppräkning av erlagda avgifter. Dessutom ska även Leverantören ansvara för samtliga kostnader i samband med utskrifter, påminnelser, inkassokrav, betalningsföreläggande, brevväxling samt andra i sammanhanget förekommande administrativa göromål. Tjänsten gäller ej rondering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster, 51214000 Installation av parkeringsmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen