388343-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetslösning för syndromisk testning i luftvägsprov och cerebrospinalvätska
Referensnummer: 2022-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska har för avsikt att upphandla en gemensam lösning med breda syndromiska paneler som inkluderar vanliga smittämnen inom två olika diagnostikområden:
1. smittämnen i luftvägsprov
2. smittämnen i cerebrospinalvätska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen