388369-2020 - ResultatSverige-VARBERG: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad hissar med fullservice, Varbergs Bostads AB
Referensnummer: 2020:37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser en driftentreprenad gällande fullservice av hissar inom Varbergs Bostads fastighetsbestånd.
Driftentreprenaden innehåller krav som baseras på utförande och funktioner. I de delar som funktionskrav ställs ska hissentreprenören initiera tillräckliga åtgärder och välja arbetsmetod och frekvens för att uppfylla de acceptanskriterier som är kopplade till funktionskraven.
I de delar som krav ställs på utförande ska hissentreprenören följa beställarens krav på arbetsmetod och frekvens.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen