388375-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ryaskolan, Ny- och ombyggnad, Totalentreprenad.
Referensnummer: N230-0264/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar:
— Nybyggnad av skola för åk 7-9 inklusive storkök och matsal (hus G),
— Rivning av hus D och flytt av kulvert som idag ligger under hus D,
— Ombyggnad av hus B,
— Markarbeten inklusive nytt yttre VA samt ny lekgård.
Entreprenaden beräknas påbörjas 1.1.2018 och ska vara färdigställd senast 2.11.2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212422 Byggnation av matsal, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45323000 Ljudisoleringsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen