38840-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 25277/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänt
Svenska institutet (SI) inbjuder er att lämna anbud i upphandlingen av upphandlingskonsulter (dnr 25277/2018) för varor och tjänster för SI:s verksamhet.
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris.
SI är i behov av externt konsultstöd beträffande upphandling av varor och tjänster inom SI:s verksamhet. SI:s syfte med upphandlingen är att erhålla kvalitativt upphandlingsstöd i upphandlingar där utförda uppdrag genomförs enligt överenskommen omfattning och kvalitet. Syftet är att teckna ramavtal med leverantör som kan garantera en god leveransförmåga med säkerställd resursplanering och bemanning.
För mer information om SI, se www.si.se
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1: IT, samt Anbudsområde 2: Varor och tjänster
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal för upphandlingskonsulter inom två områden för SI:s verksamhet, anbudsområde 1: IT, anbudsområde 2: varor och tjänster. Detta inkluderar att utföra upphandlingar på uppdrag av SI och göra avrop enligt de statliga ramavtalen för SI:s verksamhetsområden. Särskilda uppdrag gällande avtalsuppföljning kan även vara aktuella. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden i denna upphandling. Fullständigt anbud ska lämnas per område.
Upphandlingen avser ramavtal för:
Anbudsområde 1: IT
Anbudsområde 2: Varor och tjänster