2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsttransporter
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsttransporter åt Kulturförvaltningen, omfattande transport av konst- och museiföremål nationellt och för ett anbudsområde även internationellt. I uppdraget ingår även tillhörande tjänster såsom packning, hantering, installation samt andra nödvändiga åtgärder i samband med transport och förvaring av konstföremål.
Intern identifierare: KUL 2025/1655
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde A
Beskrivning: - Transport och kringtjänster, inrikes och utrikes, för konst- och museiföremål med höga krav på hantering, klimat, säkerhet och/eller med hög försäkringsnivå (miljonbelopp och högre), utställningar som omfattas av statlig garanti eller annan utställningsförsäkring. Transporterna kräver bl.a. specialfordon och hög säkerhet. Även organisation av kurirassistans kan komma att ingå. Transporterna ska kunna utföras över hela världen. - Transport och kringtjänster inom Storstockholmsområdet av konst- och museiföremål med höga krav på hantering, klimat, säkerhet och/eller med av lägre försäkringsnivåer.
Intern identifierare: Delområde A
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde B
Beskrivning: Transport och kringtjänster inom Storstockholmsområdet av robustare konst- och museiföremål, ofta inom och mellan magasinen. Modesta krav på hantering, klimat och säkerhet och lägre försäkringsnivåer.
Intern identifierare: Delområde B