See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-system för schemaläggning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tillhandahållande av IT-system för schemaläggning till Aneby, Eksjö, Nässjö, Sävsjö och Vetlanda kommun samt till Höglandsförbundet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: System för schemaläggning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93147:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Optioner:
Beskrivning av alternativen: option 1. Tilläggsmodul för stöd att göra beräkningar option 2. Användning av Single Sign On option 3. Höglandsförbundet ska kunna ansluta sig till avtalet med oförändrade villkor.