388501-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Färska och mindre varugrupper.
Referensnummer: 3.3.2-211/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av livsmedel för varugrupperna:
Stora färsk fisk; gäller större beställningar av färsk fisk, dvs. över ordergränsen på 1 000 SEK.
Färskt matbröd/kaffebröd; inkluderar färskt bröd, kaffebröd, tårtor, färdiga smörgåsar, m.m.
Stora mejeri; inkluderar mejerivaror och matfett och gäller för större beställningar, dvs. över ordergränsen på 1 000 SEK.
Frukt och grönt; inkluderar färsk frukt och grönsaker samt komplement av ekologisk mjölk i 1 L förpackningar.
Upphandlingen omfattar stadens samtliga nämnder och 2 stiftelser.
Omfattningen per varugrupp under 2016 var:
Färskt bröd och konditori 4 000 000 SEK,
Stora färsk fisk 6 000 000 SEK,
Stora mejeri 14 000 000 SEK,
Frukt och grönt 60 000 000 SEK,
Avtalstid är from 1.2.2019 t.o.m. 31.1.2021, med möjlighet till förlängning 1 + 1 år. Tilldelningsgrunden är pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15119600 Fiskkött, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av livsmedel för varugrupperna:
— Färskt matbröd/kaffebröd;
— Stora färsk fisk;
— Stora mejeri;
— Frukt och grönt.
Upphandlingens syfte är att teckna avtal med en leverantör på varugrupperna Stora mejeri, Färskt matbröd/kaffebröd och Frukt och grönt samt avtal med två leverantörer på Stora färsk fisk.
Målen med upphandlingen är att få:
— Livsmedel av hög kvalitet;
— Anbudssortiment som täcker verksamhetsbehoven;
— En stor andel livsmedel som är ekologiska/miljömärkta: ekologiska mejerivaror, MSC-märkt fisk, ekologiskt matbröd samt ekologiska frukt och grönsaker;
— Hållbara transporter;
— Hög leveranssäkerhet;
— Hög servicegrad och goda avtalsrelationer;
— Konkurrenskraftiga priser.
Upphandlingen är kommunövergripande och omfattar enligt nedan:
— Färskt bröd och konditori, 4 000 000 SEK;
— Stora färsk fisk, 6 000 000 SEK;
— Stora mejeri, 14 000 000 SEK;
— Frukt och grönt, 60 000 000 SEK.