Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientlyftar med tillbehör.
Referensnummer: UC-2016-410
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser att upphandla Patientlyftar med tillbehör.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att Region Östergötland avser standardisera sitt sortiment av patientlyftar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen