388760-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Djurfoder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Veterinärfoder till smådjur
Referensnummer: 7.1.11-04330/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på ramavtalsupphandling av veterinärfoder till Distriktsveterinärernas mottagningar. Huvuddelen av inköpen är veterinärfoder men även friskfoder ska kunna avropas.
Vi kommer att skriva avtal med alla leverantörer som har kvalificerat sig och uppfyller alla ställda skakrav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15713000 Foder för sällskapsdjur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Inbjudan att lämna anbud
Avtalstid
Ramavtalet gäller i två år med möjlighet till två års förlängning med ett år i taget. Vi meddelar leverantören senast 3 månader före avtalstidens slut om avtalet ska förlängas.
Ramavtalsperioden startar när tilldelningsbeslutet har vunnit laga kraft. Beräknad avtalsstart är 2022-09-01
Bindande avtal uppkommer först när båda parter har signerat avtalet digitalt.
Avtalsparter