388782-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud för antenatal, förlossning och postpartum-undersök.
Referensnummer: UE/170160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget avser att skaffa ett avtal för köp av ultraljud för antenatal, förlossning och postpartumundersökningar.
Om det ultraljud som vinner upphandlingen bedöms vara lämpligt för andra typer av undersökningar kan landstinget komma att avropa ultraljud även för andra undersökningstyper än den angivna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstinget avser att köpa ett ultraljud för antenatal, förlossning och postpartum-undersökning med option för att köpa ytterligare en utrustning.