388854-2020 - ResultatSverige-Alingsås: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Nolhaga ARV
Referensnummer: 2019.578 SBN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling har partnering som arbetssätt och omfattar ombyggnad
Samhällsbyggnadskontoret är en kommunal förvaltning inom Alingsås kommun som bland annat ansvarar för kommunens va-anläggningar. I takt med att vår kommun växer och myndigheter kommer att ställa nya krav ska vi nu renovera och utveckla vårt största avloppsreningsverk (ARV) Nolhaga.
Projektet påbörjas under 2020 och väntas pågå i ca 10 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om objektet
Denna upphandling har partnering som arbetssätt och omfattar ombyggnad och utveckling av Nolhaga ARV för ca 60 000 personer, med tillhörande optioner.
Projektet har initierats som en följd av att befintligt ARV, byggt på 60- och 70-talet, har ett stort behov av underhåll och nyinvesteringar samt identifierade kapacitetsökningar. Flera byggnader på anläggningen, reningsbassänger, ledningar och stora maskiner behöver renoveras och el och ställverk behöver bytas. Drift och styrning av verket sker idag via ett föråldrat styrsystem som behöver bytas ut.
Den mest akuta ombyggnationen är slamhantering med tillhörande rötkammare och gashantering. Utöver dagens mycket dåliga funktion så behöver den byggas med högre kapacitet för att möta tillväxten i Alingsås. En förstudie genomförd av Ramböll rekommenderar att nya anläggningsdelar byggs på ny plats på tomten.
Beställaren söker med den här upphandlingen en samarbetspartner som ska leda arbetet med att designa, projektera och genomföra projektet tillsammans med beställaren och med processen att skapa Alingsås framtida ARV i tydligt fokus.