388943-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Funktionstjänst för elektronisk legitimering och underskrift
Referensnummer: 18/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling - Funktionstjänst för elektronisk legitimering och underskrift.
Göteborgs Stad Intraservice levererar idag en tjänst för inloggning med e-legitimation. Denna tjänst är kopplad till stadens e-tjänsteplattform som levererar e-tjänster till medborgare. Göteborgs Stad Intraservice kommer också att leverera en tjänst för inloggning med tjänstecertifikat för åtkomst till applikationer för anställda i Göteborgs Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48700000 Verktygsprogram, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen