See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende stöd i varumärkes-och domänfrågor
Beskrivning: SFV utgör genom myndighetens historiska besöksmål, skog och marker, svensk besöksnärings största fastighetsägare. SFV har därmed att förvalta, skydda och utveckla många nationellt och internationellt välkända varumärken. Besöksmålens hyresgäster och andra aktörer i samhället verkar tillsammans med SFV för att att attrahera svenska och utländska besökare till dem. SFV eftersöker därför extern hjälp med administration och bevakning av myndighetens varumärken och domäner samt stöd i sitt arbete med att utveckla dem affärsmässigt. Det inkluderar varumärkes- och domänrättslig rådgivning, biträde vid eventuella juridiska tvister, affärsmässig rådgivning, stöd vid upprättande av styrdokument och licensavtal samt utbildning.
Intern identifierare: 3886/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72417000 Internetdomännamn, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Mall SFV Strukturerat SFV