See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppstallning och transport av omhändertagna djur
Beskrivning: Ramavtal avseende transport och uppstallning av djur som omhändertagits enligt djurskyddslagen och tillsynslagen av följande tjänster: uppstallning och transport/infångande av katt, hund häst samt övriga sällskapsdjur.
Intern identifierare: 280-2285-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85200000 Veterinärstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 77400000 Zoologiska tjänster, 85210000 Anläggningar för husdjursuppfödning, 98380000 Kenneltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Huvudklassificering (cpv): 98380000 Kenneltjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 77400000 Zoologiska tjänster, 85200000 Veterinärstjänster, 85210000 Anläggningar för husdjursuppfödning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Katt - uppstallning
Beskrivning: Uppdraget går ut på att mottaga och förvara katter som omhändertagits av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Katt - infångning och transport
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3 Hund- uppstallning
Beskrivning: Uppdraget går ut på att mottaga och förvara hundar som omhändertagits av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 4 - Transport infångning och transport
Beskrivning: Uppdraget går ut på att erbjuda transporttjänster av omhändertagna hundar av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter. I uppdraget ingår hämtning och transport av djur till och från djurhem eller veterinär. Även annan transport kan komma ifråga. I transport ingår även infångning.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde 5 Häst-uppstallning
Beskrivning: Anbudsgivaren tillhandahåller uppstallningsplatser. Anbudsgivare kan ha flera godkända uppstallningsplatser och kan under avtalstiden komplettera med ytterligare uppstallningsplatser. Anbudsgivaren ska ange hur många platser som kan erbjudas.
Huvudklassificering (cpv): 85210000 Anläggningar för husdjursuppfödning
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 77400000 Zoologiska tjänster, 85200000 Veterinärstjänster, 98380000 Kenneltjänster
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde 6 Häst- infångning och transport
Beskrivning: Uppdraget går ut på att erbjuda transporttjänster av omhändertagna hästdjur av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter. I uppdraget ingår hämtning och transport av djur till och från djurhem eller veterinär. Även annan transport kan komma ifråga. I transport ingår även infångning.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Delområde 7 Övriga sällskapsdjur- uppstallning
Beskrivning: Uppdraget går ut på att mottaga och förvara övriga sällskapsdjur utöver hund och katt som omhändertagits av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter. De olika kategorierna av sällskapsdjur som omfattas är sällskapsfåglar, tamiller, kaniner, gnagare, reptiler, groddjur, fiskar och minigris. Anbudsgivare ska ange vilka av de olika djurkategorierna som anbudet gäller.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Delområde 8 Övriga sällskapsdjur- infångning och transport
Beskrivning: Uppdraget går ut på att erbjuda transporttjänster av omhändertagna sällskapsdjur utöver hund och katt som omhändertagits av länsstyrelsen eller andra avropsberättigade myndigheter. Transporttjänsten innebär transport av djur till och från djurhem eller veterinär. Även annan transport kan komma ifråga. De olika kategorierna av sällskapsdjur som omfattas är sällskapsfåglar, tamiller, kaniner och gnagare, reptiler, groddjur, fiskar och minigris. Anbudsgivaren ska ange vilka av de olika djurkategorierna som anbudet gäller.