2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bergbana Skärholmen
Beskrivning: Objektet avser rivning av befintlig bergbana samt uppförande av ny bergbana. Arbetena omfattar anläggning, hus och installationsarbeten innefattande projektering hissanläggning, temporära åtgärder, rivning, mark, ledningar, grundläggning, stomkonstruktion, stomkomplettering, hiss, installationsarbeten mm.
Intern identifierare: T2023-02679
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 42417000 Hissar och transportörer, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45236000 Markanläggning, 45313100 Hissinstallationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser rivning av befintlig bergbana samt uppförande av ny bergbana.
Intern identifierare: Bergbana Skärholmen
Huvudklassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner