389051-2017 - ÄndringSverige-Kristianstad: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Onkologi Läkemedel 2018.
Referensnummer: 1702651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Onkologi-läkemedel på rekvisition.
Avtal kommer att löpa under två (2) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till två (2) år på samtliga delområden förutom delområde 44 (Cetuximab) och 46 (Panitumumab) där avtal kommer att löpa under ett (1) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till tre (3) år.
Beräknad avtalsstart är 1.3.2018 på samtliga delområden förutom delområde 64 (Plerixafor) där beräknad avtalsstart är 1.5.2018.