Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer.
Referensnummer: UH-2017-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal för skrivare och kopiatorer, vilket ska möjliggöra för kunden att köpa och hyra nämnda maskiner. Upphandlingen är även delad i 3 olika avtalsområden, vilka anbudsgivare kan avlämna anbud på.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudspris lyst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 31/01/2018Slut: 30/01/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
2 förlängningsoptioner kan utföras med 12 + 12 månader = totalt 48 månaders löptid för Ramavtalet.
Anbudspris Sorsele
Del nr: 2
Anbudspris Dorotea
Del nr: 3