389104-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Försäkringsmatematiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktuariefunktion för Försäkrings AB Göta Lejon.
Referensnummer: 0084/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66519600 Försäkringsmatematiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en aktuariefunktion till Göteborgs stad Försäkrings AB Göta Lejon (Försäkrings AB).
Upphandlingens värde uppskattas till cirka 750 000/år. Uppgiften ska ses som en upplysning då Försäkrings AB inte garanterar någon specifik volym. Det uppskattade värdet kan således komma att överstiga eller understiga uppskattat kontraktsvärde. Försäkring AB kommer ingå avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen