389126-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Charlottenberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll och vidareutveckling av Procapita
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Eda kommun har för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB, org. 556052-7466, avseende support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Procapita.
Systemet Procapita Education / Tieto Education med tillhörande moduler, används som stöd för dokumentation och arbete inom förskolan, skola och gymnasieskolan. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72400000 Internettjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen