389142-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ansvarsförsäkringar för flygplan
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Swedavia — Ansvarsförsäkringar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandling av ansvar- och flygförsäkring för Swedavia.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66516200 Ansvarsförsäkringar för flygplan, 66516400 Allmänna ansvarsförsäkringar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner