389231-2022 - PlaneringSverige-Lidingö: IT-tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for informatio (RFI) Förmedlingstjänst IT-konsulter
Referensnummer: 22/134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Lidingö stad planerar att efter sommaren 2022 gå ut i en öppen upphandling 6 kap 2 § Lag (2016:1145) om offentlig upphandling .
Upphandlingen omfattar ett nytt ramavtal gällande förmedlingstjänster för IT-konsulter. Upphandlingen omfattar hela staden.
Svara senast
Lidingö stad önskar få svar på denna RFI senast 2022-08-08 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö stad har beslutat att undersöka marknadens syn på den kravställning som staden tagit fram gällande upphandling av förmedlingstjänst av IT-konsulter.
Staden har identifierat ett antal frågeställningar som vi tror kan vara viktiga att få marknadens syn på, samt att vi uppskattar återkoppling på underlaget i sin helhet och om marknaden anser att något behöver ändras eller läggas till.