389386-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – DIS - Konsulter inom samhällsbyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS - Konsulter inom samhällsbyggnad
BeskrivningKnivsta kommun bjuder in till att inkomma med ansökan om kvalificering i kommunens Dynamiska InköpsSystem för konsulter inom samhällsbyggnadsområden enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Observera att detta inte är ett nytt dynamiskt inköpssystem utan Knivsta kommun byter upphandlingsverktyg från Mercell Tendsign till Kommers Elite för den fortsatta annonseringen, till och med 2029-04-27.
Intern identifierareSUN-2021/198
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Arkitekter
BeskrivningArkitekt, Inredningsarkitekt, gestaltningsarkitekt. Sakkunnig storkök, passivhusteknik, tillgänglighet, akustik, antikvariska frågor, varsamhet för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av byggnadsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet mm - Sakkunnig: storkök, akustik, tillgänglighet, varsamhet mm - Rådgivning i sakfrågor - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program - Upprätta program-, system- och bygghandlingar - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar samt exempelvis upprättande av förfrågningsunderlag för möbelupphandling.
Intern identifierare1. Arkitekter
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Besiktning anläggning
BeskrivningEntreprenadbesiktning (förbesiktning, slutbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT - Mark, VA, allmän el, med mera - Statusbesiktningar, asfaltsbesiktningar.
Intern identifierare2. Besiktning anläggning
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Besiktning hus
BeskrivningHuvudbesiktningsman som utser besiktningsgrupp för entreprenadbesiktning. Besiktningsman Bygg, el, VVS, styr och övervakning, mark, hissar, brand-/utrymningslarm mm för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Statusbesiktningar - Rådgivning i sakfrågor - Granskning av övriga konsulters handlingar inför upphandlingar - Entreprenadbesiktning (förbesiktning, slutbesiktning, efterbesiktning, garantibesiktning) enligt AB och ABT.
Intern identifierare3. Besiktning hus
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4. Funktionsbesiktning
BeskrivningKan innehålla löpande uppdrag inom bland annat besiktning av lekparker, badplatser med mera.
Intern identifierare4. Funktionsbesiktning
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5. Buller och vibrationer
BeskrivningUppdrag kan omfatta utredningar om buller och vibrationer samt förslag på åtgärder. - Övergripande och detaljerade mätningar, utredningar, inventeringar, analyser och beräkningar av trafikbuller (tåg, väg, flyg, båtar mm), ta fram förslag på planbestämmelser, uppföljning av krav vid bygglov, utbildning av handläggare i bullerfrågor - Medverka i projekt (huvudsakligen stadsbyggnadsprojekt) - Kontroll av ljudmiljön eller vibrationsmiljön såväl inomhus som utomhus - Rådgivning - Kartläggning
Intern identifierare5. Buller och vibrationer
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel6. Byggledning anläggning
BeskrivningByggledning inom kommunens stadsbyggnads- och investeringsprojekt - Stöd avseende produktionsfrågor i projektens tidiga skeden - Stöd vid genomförandeplanering - Stöd vid upphandlingar - Stöd vid förhandling med interna och externa parter - Rådgivning i sakfrågor - Granskning av handlingar.
Intern identifierare6. Byggledning anläggning
Del (anbudsområde)LOT-0007
Titel7. Byggnadsverk
BeskrivningUtredning och projektering av planerade kommunala anläggningar som exempelvis bryggor, trappor, strandpromenader, broar och murar. - Statusbesiktningar, inspektioner, tekniska kontroller, utredningar, rådgivning, beräkningar på befintliga konstruktioner - Upprättande av kostnadsberäkningar, ritningar, tekniska beskrivningar samt granskning av handlingar - Kontrollansvarig - Framtagande av förprojektering, systemhandlingar, förfrågningsunderlag och arbetshandlingar - Upprättande av handlingar för drift- och underhåll - Provtagning av konstruktionsmaterial, analys på lab samt utvärdering av resultat - Upprättande av LCC/LCA-analyser - Hållbarhetsfrågor.
Intern identifierare7. Byggnadsverk
Del (anbudsområde)LOT-0008
Titel8. Dagvatten, hydrogeologi
BeskrivningFramtagande av utredningar och analyser för system och objekt kopplat till hantering av dagvatten - Kapacitetsberäkningar för dagvattensystem - Skyfallsanalyser - Projektering av dagvattenanläggningar från förprojektering till detaljprojektering - Inventering av befintliga anläggningar - Hydrogeologiska utredningar
Intern identifierare8. Dagvatten, hydrogeologi
Del (anbudsområde)LOT-0009
Titel9. Exploateringsstöd
BeskrivningFörhandling med interna och externa parter - Upprättande av avtal (t.ex. exploateringsavtal, ramavtal, överenskommelser om fastighetsreglering) - Genomförande av markanvisning - Markupplåtelser såsom arrenden, tomträtter och andra nyttjanderätter - Rådgivning i markfrågor – Upprätta exploateringskalkyler
Intern identifierare9. Exploateringsstöd
Del (anbudsområde)LOT-0010
Titel10. Fastighetsvärderingstjänster
BeskrivningUppdrag kan innehålla: Omvärldsanalys, trender i samhället och/eller på fastighetsmarknaden som påverkar eller bedöms kunna komma att påverka fastighetsmarknadens olika delar - Analys av fastighetsmarknaden - lokalt, regionalt och nationellt - avseende marknadsvärden och villkor i övrigt - Avseende hyresnivåer och hyresvillkor för såväl bostäder som verksamhetslokaler - Fast egendom, bebyggd såväl som obebyggd - Avseende arrende och tomträtt, ledningsrätt och andra markupplåtelser - Intrångsvärdering, dvs tolkning av regler och praxis samt bedömning av ersättningsnivåer i samband med tvångsmässiga, eller därmed jämförliga situationer, avseende förvärv av fast egendom.
Intern identifierare10. Fastighetsvärderingstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0011
Titel11. Projektledning exploatering
BeskrivningProjektledning av stadsbyggnadsprojekt (upprättande av tidplaner, ekonomistyrning, ledning av projektgrupper mm) - Rådgivning i stadsbyggnadsfrågor av övergripande karaktär - Förhandling med interna och externa parter
Intern identifierare11. Projektledning exploatering
Del (anbudsområde)LOT-0012
Titel12. Gatukostnadsutredningar
BeskrivningDetaljplanen som instrument/styrmedel - Genomförande av detaljplaner - Plan- och bygglagens bestämmelser om gatukostnader, 6 kap §§ 24-38 Exempelvis kan följande moment ingå: - Presentera gatukostnadsutredning på samrådsmöte - Sammanställa och bemöta synpunkter från sakägare - Ta fram fördelningsområde/avgränsning av område - Ta fram fördelningsgrund, sammanställa gatukostnadskalkyl - Ta fram fastighetsägarförteckningar - Undersöka befintliga bygglov
Intern identifierare12. Gatukostnadsutredningar
Del (anbudsområde)LOT-0013
Titel13. Geodetisk mätning och karttjänster
BeskrivningUppdrag kan omfatta: Mätning: - detaljmätning, lägeskontroll, utstakning, produktion av nybyggnadskarta, utvisning av fastighetsgräns, projekteringsmätning, avvägning, stomnätsmätning, inmätningar av ledningar mm. Kartering: -fotogrammetrisk kartering utifrån flygbilder, kartproduktion – tekniska kartor som t ex grundkartor, nybyggnadskartor, lägeskontroll, utstakningsprotokoll med mera. GIS-hantering – gärna kompetens inom ArcGIS och Geosecma. Kommunal adressättning.
Intern identifierare13. Geodetisk mätning och karttjänster
Del (anbudsområde)LOT-0014
Titel14. Geoteknik
BeskrivningÖvergripande eller detaljerade utredningar avseende geoteknik vid ny- och ombyggnad av allmänna anläggningar. - Geotekniska undersökningar och provtagningar i fält med borrvagn - Framtagande av markundersökningsrapporter (MUR) - Dimensionering, projektering, beräkning, rådgivning inom fackområdet - Upprättande av utlåtande och tekniska beskrivningar - Framtagande av markmodeller i 3D utifrån utförda provtagningar - Kontroll och besiktning av åtgärder
Intern identifierare14. Geoteknik
Del (anbudsområde)LOT-0015
Titel15. Kulturmiljö
BeskrivningKulturmiljö och antikvarisk kompetens. - Leda, samordna och handlägga uppdrag inom ämnesområdet kulturmiljö och antikvarisk kompetens. - Kulturhistorisk inventering, utredning, värdering och analys. - Antikvarisk förundersökning - Rådgivning - Att kunna värdera kulturvärden och sätta in dem i en kontext och ett analytiskt sammanhang inför vidare avvägningar i planeringsprocessen. - Konsekvensanalyser och MKB-erfarenhet hör till kompetensbilden. Uppdragen omfattar både tätbebyggda och glesbebyggda miljöer.
Intern identifierare15. Kulturmiljö
Del (anbudsområde)LOT-0016
Titel16. Landskapsarkitekt
BeskrivningLandskapsarkitekter med olika inriktning. För inriktning hus (med inriktning skola, förskola idrott). Leverantören kommer behöva stor erfarenhet av skolgårdar/förskolegårdar och idrott, men även god kunskap om skolmiljöer inklusive angöring, hämta- lämna, parkering, säkerhet mm för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan omfatta: - Inventering av fastighetsteknisk status, tillgänglighet, hållbarhet, naturvärdesinventering mm - Rådgivning i sakfrågor - Utrednings-/skissarbete, förstudie, program - Upprätta program-, system- och bygghandlingar - Framtagande av kalkyler, kostnadsbedömningar och övriga erforderliga handlingar - Upprättande av förfrågningsunderlag - Framtagande av dokument för genomförandeplanering - Medverka vid uppföljning under byggtiden - Framtagande av drift- och underhållsplaner - Framtagande av relationshandlingar och bygghandlingar - Hållbarhetsfrågor - Statusbesiktningar och inventeringar.
Intern identifierare16. Landskapsarkitekt
Del (anbudsområde)LOT-0017
Titel17. Miljökonsult hus
BeskrivningMiljöinventering och provtagning, miljöval, byggvarubedömning, energiberäkningar, dagsljusberäkningar, certifiering miljöbyggnad för byggnader och tomtmark. Uppdrag kan komma att omfatta: - Statusbesiktning, inventering av byggnader och mark inklusive provtagning vid behov - Rådgivning i sakfrågor. - Framtagande av miljötekniska PM/ program, underlag Miljöbyggnad silver. - Framtagande av handlingsplan för avhjälpandeåtgärder. - Framtagande av rivningsplan. - Framtagande av tillstånd samt anmälan för sanering av byggnader och mark.
Intern identifierare17. Miljökonsult hus
Del (anbudsområde)LOT-0018
Titel18. Miljötekniska utredningar
BeskrivningUppdrag kan omfatta att leda och handlägga uppdrag i ärenden inom: - Miljöbalkens områden – utsläpp till mark, luft och/eller vatten (yt- och grundvatten) samt - Sanering av förorenad mark, vatten och sediment. I uppdragen kan ingå: - Utföra miljötekniska undersökningar, provtagningar och miljökontroll inkluderande fältundersökningar, exempelvis provtagningar på jordmaterial, utförande av provgropar, undersökning av markbeläggningar, vatten- och sedimentprover, luftkvalitetsmätningar. - Analys av provtagningar, se till att analyser av prover utförs av ackrediterat labb - Övergripande eller detaljerade utredningar, analyser och inventeringar - Ansvara för framtagande av anmälningar enligt miljöbalken, ansökningar för miljödomar, åtgärdsförslag och kontrollprogram - Upprätta MKBer - Kartläggning - Rådgivning
Intern identifierare18. Miljötekniska utredningar
Del (anbudsområde)LOT-0019
Titel19. Naturvärdesinventering
BeskrivningNaturvärdesinventeringar enligt Svernak standarden för naturvärdesinventering SS 199000. Uppdrag kan komma att omfatta: inventeringar och rapportskrivning med anpassningar till gällande uppdrag. - Inventeringar - Bedömningar enligt artskyddsförordningen - Registrering av funna arter i artportalen - Förslag på kompensationsåtgärder vid planering och exploatering - Projektmedverkan - Rådgivning - Leverans av kartunderlag
Intern identifierare19. Naturvärdesinventering
Del (anbudsområde)LOT-0020
Titel20. Ekologiska utredningar
BeskrivningUppdrag kan komma att omfatta: Ekologiska spridningsvägsanalyser – Naturvårdsutredningar – Ekosystemtjänstanalyser – Vattenvårdsutredningar – Skötselplaner – Bedömningar - Åtgärdsförslag - Projektmedverkan - Rådgivning - Leverans av kartunderlag
Intern identifierare20. Ekologiska utredningar
Del (anbudsområde)LOT-0021
Titel21. Planeringskonsulter - 1 - Detaljplanekonsulter
BeskrivningDetaljplanering Uppdrag som innebär att: Leda, samordna och handlägga arbetet med planläggning - Rita förslag till plankarta med planbestämmelser - Ta fram skisser, illustrationer, visualiseringar, gestaltningsförslag och gestaltningsprogram - Ta fram planbeskrivning, samrådsredogörelse/utlåtande och andra textdokument kopplade till detaljplan eller planprogram - Möten/samråd med sakägare och andra intressenter - Planering, genomförande och sammanställning av dialogmöten - Övergripande eller detaljerade utredningar, inventeringar och analyser kopplade till planläggningen, ex miljökonsekvensbeskrivning. Det kan vara inom ämnesområdena trafik, riskanalys, geoteknik, landskap, kultur- och naturvärden, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), trygghet/säkerhet, folkhälsa och tillgänglighet - Samordna övrigt utredningsarbete, t.ex. miljökonsekvensbeskrivning, hälsokonsekvensbeskrivning, riskbedömning och strategisk miljöbedömning.
Intern identifierare21. Planeringskonsulter - 1 - Detaljplanekonsulter
Del (anbudsområde)LOT-0022
Titel21. Planeringskonsulter - 2 - Arkitekter för stadsbyggnadsutredningar
BeskrivningArkitekter för stadsbyggnadsutredningar Avseende arkitekttjänster inom fackområdet arkitekter för stadsbyggnadsutredningar, innefattande: - Programutredningar - Idéskisser, skissunderlag för exploateringsanalyser - Strukturskisser - Stöd i markanvisningsförfaranden och andra typer av arkitektutredningar relaterade till stadsbyggnadsprocessen. I uppdraget ingår även andra sammanhängande arbetsuppgifter, exempelvis: - Illustrations- och kommunikationsarbete - Samordning av olika aktörers arbete - Kontakt med myndigheter etc.
Intern identifierare21. Planeringskonsulter - 2 - Arkitekter för stadsbyggnadsutredningar
Del (anbudsområde)LOT-0023
Titel21. Planeringskonsulter - 3 - Konsulter för strategisk och översiktlig planering
BeskrivningKonsulttjänster för strategisk och översiktlig planering innefattande: - Löpande strategisk och översiktlig planering - Arbete med kommunövergripande översiktsplan - Framtagande av fördjupade översiktsplaner och motsvarande- Omvärlds- och förutsättningsanalyser -Underlagsutredningar såsom systemövergripande och systemintegrerande analyser, konsekvensbedömningar och uppföljning - Även exploaterings/volymbedömningar i tidigt skede - Kommunalekonomiska utredningar - Samhällsekonomiska utredningar - Översiktliga sektorsutredningar inom exempelvis energi, transport, buller, luftkvalitet, vattenresurser, strategisk grönstrukturplanering och ekosystemtjänster kopplade till översiktsplanering kan ingå i uppdraget - Ta fram övergripande gestaltningsstudier, skisser och strukturplaner - Ta fram aktuella dokument, visioner och stadsbyggnadsstrategier - Göra övergripande inventeringar, utredningar och analyser inom planering inom trafik, riskanalys, landskap, kulturmiljö, klimat, hållbar stadsbyggnad (ekologisk, ekonomisk och social), samhällsekonomi och handelsanalyser. I uppdraget ingår även: - Processtöd - Kommunikationsarbete - Illustrationsarbete - Samordna olika aktörers arbete.
Intern identifierare21. Planeringskonsulter - 3 - Konsulter för strategisk och översiktlig planering
Del (anbudsområde)LOT-0024
Titel21. Planeringskonsulter - 4 - Visionsarbete och medborgardialoger.
BeskrivningVisionsarbete och medborgardialog innefattande: - Leda, samordna och handlägga uppdrag inom visionsarbete och medborgardialog - Processledning och projektsamordning - Att planera, genomföra och sammanställa projektaktiviteter i stadsbyggnadsprojekt samt andra aktuella stadsutvecklingsarbeten - Driva visionsarbete gentemot olika målgrupper och att samordna aktörer - Kunna dra slutsatser från vision och dialogarbete för vidare arbete i stadsutvecklingsprocessen.
Intern identifierare21. Planeringskonsulter - 4 - Visionsarbete och medborgardialoger.
Del (anbudsområde)LOT-0025
Titel22. Utredning stadsbyggnadsprojekt
Intern identifierare22. Utredning stadsbyggnadsprojekt
Del (anbudsområde)LOT-0026
Titel23. Projektledning och projekteringsledning anläggning
BeskrivningOmrådet kan omfatta följande uppdrag: - Projekt- och projekteringsledning inom kommunens stadsbyggnads- och investeringsprojekt - Ledning av projekt från tidiga skeden (program/förstudie) till färdig utbyggnad - Stöd vid upphandlingar - Stöd vid förhandling med interna och externa parter - Rådgivning i sakfrågor - Projekteringsledning vid framtagande av förprojekteringar, systemprojekteringar och detaljprojekteringar - Granskning av handlingar
Intern identifierare23. Projektledning och projekteringsledning anläggning
Del (anbudsområde)LOT-0027
Titel24. Vägteknik
BeskrivningOmrådet kan omfatta följande uppdrag: - Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling) - Detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader - Statusbesiktningar av befintliga anläggningar - Framtagande av ritningar, tekniska beskrivningar, mängdförteckningar, kalkyler och övriga erforderliga handlingar kopplat till anläggningsentreprenader - Framtagande av drift- och underhållsplaner - Framtagande av dokument för genomförandeplanering samt underlag för TA-planer - Framtagande av underlag för relationshandlingar.
Intern identifierare24. Vägteknik
Del (anbudsområde)LOT-0028
Titel25. Trafik
BeskrivningOmrådet kan omfatta följande typer av uppdrag: - Trafikplanering (t.ex. förstudier för fysiska trafiksäkerhets- och cykelåtgärder samt undersökning av status i systemet, t.ex. återkommande studier för beläggning av infartsparkering, flödesmätningar för alla trafikslag exkl. kollektivtrafik, liksom hastighetsmätningar) trafikanalyser, tillgänglighetsfrågor - Olika typer av trafikutredningar, både rena trafikutredningar men även utredningar inom ramen för detaljplaner, exploatering och idéstudier. Omfattningen kan variera i både tidsåtgång som i komplexitet.
Intern identifierare25. Trafik
Del (anbudsområde)LOT-0029
Titel26. VA-uppdrag
BeskrivningOlika typer av uppdrag inom VA såsom detaljprojektering för framtagande av upphandlingsdokument samt bygghandlingar för både totalentreprenader samt generalentreprenader, projektledning, utredningar, förstudier, analyser med mera.
Intern identifierare26. VA-uppdrag