Ytterligare CPV-kod(er) 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Uppdraget innebär bl.a. att stödja branscherna i deras arbete med att utveckla och kvalitetssäkra samt informera om modeller för validering, vara den nationella samordningspunkten (NSP) för EQF, där uppdraget innebär att stödja organisationer som har för avsikt att ansöka om att få sina kvalifikationer refererade till SeQF samt främja utvecklingen av och kvaliteten i utbildningarna inom yrkeshögskolan och andra utbildningsformer inom det formella utbildningssystemet.