389401-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av brandsläckare och brandposter
Referensnummer: UH-2023-223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans och utförande av årskontroll, verkstadsgenomgång, erforderlig service, omladdning, av samtliga fasta och stationära brandredskap i byggnader och tunga fordon tillhörande beställaren. Detta ska ske enligt svensk Standard SS3656 samt SS EN 671-3 för successivt uttag under avtalstiden.
Avtalet omfattar även nyinköp av till exempel skyltar, släckare och brandfiltar.
Under semesterperiod 6 juli till och med 16 augusti kan frågor ställas och svar ges efter den 16 augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35111300 Brandsläckare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans och utförande av årskontroll, verkstadsgenomgång, erforderlig service, omladdning, av samtliga fasta och stationära brandredskap i byggnader och tunga fordon tillhörande beställaren.