Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd – SCADA.
Referensnummer: 17/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende konsulter inom informations- och IT-säkerhet i industriella informations – och styrsystem (s.k. SCADA-system).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen