389506-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Gaser med tillhörande komponenter.
Referensnummer: FS 2.1.2-1813-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av rangordnat ramavtal för gasleveranser med tillhörande komponenter till Umeå universitet. Upphandlingen utförs som delat anbud med 3 delar:
— Gasleveranser, hyresavtal och tillhörande komponenter.
— Kolsyreis inkl. islådor.
— Helium, flytamnde och i gasform inkl. transportkärl för flytande och gastuber/paket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Gasleveranser, hyresavtal och tillhörande komponenter Anbudsdel: 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24100000 Gaser, 24111300 Helium
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av flytande och gasformigt helium
Del nr: 2
Leverans av kolsyreis i block och pellets
Del nr: 3