389508-2017 - ResultatSverige-Norrtälje: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Gata park.
Referensnummer: UH-2016-318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar drift och felavhjälpande åtgärd inklusive vinterväghållning av kommunens samtliga gator och parker uppdelat i följande entreprenader:
— Norrtälje och Campus Roslagen AB.
— Rimbo.
— Hallstavik.
Campus Roslagen AB är ett helägt kommunalt bolag som förvaltar Campusområdet i Norrtälje stad.
Campus Roslagen AB har en särredovisning från övrig kommunal verksamhet vilket innebär att all rapportering, fakturering mm måste separeras från övriga handlingar som lämnas till B.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Entreprenadform:
Funktionsentreprenad för vinterväghållning.
Utförandeentreprenad för övriga delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Norrtälje
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föreskrifter i denna AF-del gäller för varje delentreprenad enligt ovan.
Anbudsområde Rimbo
Del nr: 2
Entreprenör (E) kan välja att lämna anbud på ett, flera eller samtliga entreprenader.
Anbudsområde Hallstavik
Del nr: 3
För närmare beskrivning, se övriga dokument i förfrågningsunderlaget.