38959-2023 - ResultatSverige-Skellefteå: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resurser till Elinstallation, Skåpmontör, Stationsmontör, Industrielektriker samt Distributionselektriker
Referensnummer: UH/22/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med minst tre (3) leverantörer inom efterfrågade kategorierna; Skåpmontör, Stationsmontör, Industrielektriker samt Distributionselektriker.
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Resurser till Elinstallation, Skåpmontör, Stationsmontör, Industrielektriker samt Distributionselektriker, med diarienummer UH/22/264, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen