Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållningsentreprenad.
Referensnummer: IN422863
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar insamling av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall från verksamheter. Hämtningsområdena omfattar tätort, glesbygd och fritidsboende. Containertömningar inom den egna anläggningen och transporter till mottagningsanläggningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen