389730-2017 - ResultatSverige-Visby: Underhåll av vägrenar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vägkantsklippning.
Referensnummer: TN 2017/2047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233229 Underhåll av vägrenar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning:
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla sitt behov av få maskinklippt gräs och sly på vägkanter. Arbetet omfattar enskilda vägar med statsbidrag och tätortsvägar över hela Gotland, c:a 100 mil indelat i distriktet norr och söder. Målsättningen är att ramavtal tecknas om en maskin per distrikt.
Uppdraget är att på entreprenad, utföra dels sommarklippning på utvalda vägar. Det kan beräknas till omkring 80 timmar och pågår i första hand i veckorna före och efter midsommar. Vidare ingår höstklippning vilket gäller alla berörda vägar och som årligen utförs från sista veckan i augusti till 31 oktober.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen