Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skor
Referensnummer: 2019.587 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetskläder, varselkläder, skor, övriga tillbehör så som mössor, handskar etc, profilkläder och träningskläder samt stationskläder till räddningstjänsten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18223200 Kavajer, 18330000 T-tröjor och skjortor, 18412000 Sportkläder, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen